
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 850.0521 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 357 W |
| Power Dissipation | 357 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 12 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 240 A |
| Rds On Max | 900 µΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Element Configuration | Single |
| Gate Charge | 144 nC |
| Drain to Source Resistance | 650 µΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 1106
Distributors
pcbx
Unit Price$3.09143
Ext.Price$3.09143
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.09143 | $3.09143 |
| 10 | $2.05269 | $20.52690 |
| 25 | $1.86749 | $46.68725 |
| 50 | $1.69900 | $84.95000 |
| 100 | $1.54571 | $154.57100 |
| 300 | $1.46223 | $438.66900 |
| 500 | $1.38327 | $691.63500 |
| 1000 | $1.21999 | $1219.99000 |
| 3000 | $1.21598 | $3647.94000 |
| 5000 | $1.21198 | $6059.90000 |
| 10000 | $1.20801 | $12080.10000 |
